استیل در دکوراسیون
انسان از دیرباز همواره به دنبال زینت بخشیدن به فضاهای پیرامون خود بوده است از منزل و محل کار تا فضاهای شهری ، این علاقه و میل انسان ریشه در ذات او دارد که بی وقفه به دنبال کمال و زیبایی هاست
دکوراسیون یا چیدمان فضا :
امتداد همان علاقه انسانیست که در طول زندگی بشر ، فراز و فرود های بسیاری را به خود دیده است ، از مجسمه های سنگی انسان های اولیه تا لوازم دکوری پر زرق و برق کلاسیک و نیز تا امروز که زندگی انسان به مدرنیته رو کرده است و با تعاریفی چون؛ کمتر بهتر است سعی دارد چیدمانی زیبا ولی در نهایت سادگی را برای آرامش انسان فراهم سازد .

پاتیران

پاتیران

پاتیران

لوازم دکوری:

اجزای تشکیل دهنده چیدمان فضاها هستند که با توجه به سبک دکوراسیون مد نظر از حیث متریال ( جنس ) و شکل ظاهری ( طرح ) قابلیت دسته بندی یا به تفسیر بهتر « سبک بندی» را دارند ، برای مثال وسیله ی پر کاربردی مانند میز را می توان از میان متریال های گوناگون مانند چوب،فلز و حتی متریال های بازیافتی و در زمینه شکل ظاهری نیز از طرح های پرمنبت و یا خطوط شکسته و ساده ، انتخاب نمود .

مطمئنا میز پر منبت نماینده ای از سبک چیدمان کلاسیک و میز فلزی با خطوط شکسته نیز بی شک نشانه ای از استایل مدرن است .

پاتیران

پاتیران

ایجاد چیدمانی ساده ، با کمترین لوازم ، در جهت تبادل انرژی آزاد برای رسیدن به آرامش ، از اهداف اصلی سبک چیدمان مدرن است .

در میان متریال های مدرن ، استیل همواره در میان کاربران و طراحان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و هست ؛نامیرایی،عدم اکسیداسیون ( زنگ زدگی ) ، سهولت در نظافت ، استحکام و نمایی کمتر دیده شده و خاص در کاربری دکوراسیون و مبلمان ،از ویژگی های منحصر به فرد این فلز لوکس به شمار می آید .

تاریخچه استفاده از استیل در دکوراسیون ، مبلمان منزل و اداری در کشور های اروپایی به اواخر قرن نوزدهم میلادی باز می گردد ، و در حال حاضر کشورهای ؛ آلمان ، ایتالیا و سوئد ، از پیشگامان این صنعت در جهان هستند .

استیل ضد زنگ:

فولاد زنگ نزن ( Stainless Steel ) که در ایران به استیل معروف است ، برای اولین بار در سال 1913 در انگلستان تولید و در سال 1916 به نام آقای «هاری بریللی» به ثبت رسید ، آلیاژی ست با پایه آهنی با حداقل 11درصد کروم ، که عنصر اصلی در جهت افزایش مقاومت فولاد در مقابل زنگ زدگی و خوردگی ست .

پاتیران

استیل ها از نظر درصد کروم موجود در آن و یا با توجه به تعریف فوق ؛ از نظر مقاومت در مقابل اکسید و خوردگی به چندین دسته تقسیم میشوند که بیشترین کاربرد در جهان متعلق به استیل 304 با ترکیب 20درصد کروم و 10 درصد نیکل و نیز خاصیت ضد مغناطیسی ( نگیر ) و جوش پذیری بالا ست .

استیل 304:

پروفیل و ورق استیل 304 در کشورهای مختلف تولید می شود ، اما استیل ساخت چین به علت قیمت رقابتی عمده بازار ایران در اختیار دارد ، البته محصولات تایوانی که از کیفیت بسیار بالاتری و صد البته قیمت بالاتری نسبت به نمونه های چینی برخوردار هستند نیز به صورت بسیار محدود و فصلی در بازار ایران حضور دارند .

تفاوت ها بین پروفیل های تایوانی و چینی در بازار ایران بسیاراست از کیفیت پولیش و بسته بندی تا ثبات کیفیت و اصالت آلیاژ ؛ که برآیند این مقایسه استفاده حداکثری از پروفیل های تایوانی توسط معدود تولید کنندگانی که به کیفیت و رضایت مشتریان می اندیشند است .

پاتیران

استیل در دکوراسیون:

قدمت ساخت لوازم دکوری (دکوراتیو ) و مبلمان استیل در ایران به کمتر از 15 سال میرسد ، ولی تا کنون مجموعه ای به صورت تخصصی ، با محصولات با کیفیت چه از نظر کیفیت در ساخت و ظرافت و چه از نظر کیفیت در متریال و مواد خام مصرفی ، به این صنعت نپرداخته است .

پاتیران

م.نجف زاده